Orlistat Teva tvrdé tobolky (Orlistatum)

Co je Orlistat Teva

Orlistat Teva je léčivý přípravek na snížení tělesné hmotnosti pro dospělé od 18 let věku, kteří trpí nadváhou a mají Body Mass Index (BMI) 28 nebo více. Léčivý přípravek Orlistat Teva by se měl užívat v kombinaci s nízkokalorickou dietou se sníženým obsahem tuků.

K čemu se přípravek používá

Orlistat Teva Vám pomůže snížit nadváhu a zlepšit tak Váš zdravotní stav. Nadváha je nebezpečím pro Vaše zdraví, protože zvyšuje riziko rozvoje některých závažných zdravotních problémů jako je vysoký krevní tlak, diabetes (cukrovka), onemocnění srdce, infarkt myokardu, určité typy rakoviny a osteoartróza. Snížení tělesné hmotnosti a udržení si váhového úbytku Vám pomůže tato rizika snížit a zlepšit tak Váš zdravotní stav. Proto je dosažení správné tělesné hmotnosti velmi přínosné.

Orlistat Teva užívejte pouze, pokud je Vám 18 let a více a Váš Body Mass Index je 28 nebo vyšší. Tabulka zde Vám pomůže zjistit, zda trpíte nadváhou a zda je pro Vás Orlistat Teva vhodný.

Jak Orlistat Teva funguje

Účinná látka v léku Orlistat Teva je navrhnuta tak, aby zasáhla tuky ve Vašem trávicím systému. Zabrání vstřebání přibližně čtvrtiny tuků přijatých potravou. Tyto tuky projdou Vaším tělem a vyloučí se stolicí.

Při užívání přípravku Orlistat Teva je také důležité dodržování diety se sníženým obsahem tuků. Pokud tomu tak bude, účinek tobolek vám bude pomáhat zhubnout více než při držení samotné diety. Ke každým dvěma kilogramům, které zhubnete díky dietě, vám Orlistat Teva pomůže snížit váhu ještě o další kilogram.

Postup užívání

Přípravek Orlistat Teva se má užívat v kombinaci s nízkokalorickou dietou se sníženým obsahem tuků, proto je vhodné si zvolit den, kdy začnete užívat tobolky. Před zahájením užívání tobolek začněte s nízkokalorickou dietou se sníženým obsahem tuků a nechte Vašemu organismu několik dní, aby si zvykl na nové stravovací návyky.

Orlistat Teva se užívá s hlavními jídly – tj. 3 krát denně užít jednu tobolku bezprostředně před, během nebo do jedné hodiny po jídle. Pokud jídlo vynecháte, nebo jídlo neobsahuje žádný tuk, tobolku neužívejte. Lék účinkuje pouze tehdy, pokud je podán se stravou obsahující tuk. Pokud jíte vysokotučná jídla, neužívejte více přípravku než je doporučená dávka. Během užívání přípravku Orlistat Teva se důsledně snažte vyhnout jakémukoli vysokotučnému jídlu. Během užívání Orlistat Teva se také doporučuje užívat každý den multivitamínový přípravek. Orlistat Teva totiž může snižovat hladiny některých vstřebávaných vitamínů, především vitamínů A, D, E a K, jedná se o tzv. vitamíny rozpustné v tucích. Multivitamíny by se měl užívat před spaním, aby se zajistilo, že se vitamíny vstřebají.

Úspěšné zhubnutí a následné udržení si váhy nespočívá pouze ve změně jídelníčku po krátkou dobu užívání Orlistat Teva. Pokud si chcete váhový úbytek udržet, je důležité si změny stravovacích návyků a pohybových aktivit zachovat i po ukončení léčby s Orlistat Teva.

Důležité informace:

  • Přípravek Orlistat Teva je určen ve spojení s mírnou nízkokalorickou dietou s nízkým obsahem tuku ke snížení tělesné hmotnosti u dospělých pacientů (nad 18 let) s nadváhou - Body Mass Index je 28 nebo vyšší.
     
  • Pokud nezhubnete ani po 12 týdnech léčby tímto přípravkem, měl/a by ste se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem.
     
  • Délka léčby by neměla přesáhnout 6 měsíců.
     

Příbalová informace (k nalezení v databázi léků SÚKL): SÚKL - Přehled léčiv (sukl.cz)